Code: KNEEWALLKIT-362-48
Shipping Weight: 16.00 pounds
Midwall™ Knee Wall Brace Kit 3-5/8" wall width x 48" height Structurally Rated Load Bearing
Processing...
Code: KNEEWALLKIT-362-48
Shipping Weight: 16.00 pounds
For Canadian orders, please call us at 239-676-5283
Product Details
Tested wall brace for loading, cantilevered partial wall. Rated Knee Wall Load Bearing Brace by Midwall™. Value Replaces labor/coordination of placing embedded angle into floor system Guide holes for attachment of MidWall to the stud Only certified steel is used 3.625" and 6" Meets IBC criteria Section 1607.7.1 Test data for 2.5" depth MidWall is available Anchors are by others and rating is determined by what bolt you use. Bolt used is based on recommendation of your engineer that specifies the wall. See loading table for reference below.
Allowable Loads
Midwall Knee wall Structural Load Tables for Weight Bearing Brace Kits
Product Data
Product Name:
MidWall™ Kneewall Steel Brace Kit.
US Patent #8,387,321
Distributer
Western Fabricating, LLC
Midwall™ is a product of The Steel Network
17061 Alico Commerce Ct #104
phone: (239) 676-5283
e-mail: sales@drywalltrims.com
web: www.drywalltrims.com
Product Description:
The out-of-plane loads are transferred to the floor system through a 1/2" thick plate nested in the flanges of the member with two 3/8" diameter fasteners (or {one} 1.2" diameter fastener for 250MW) used for the connection.
Midwall™ 24" is generally used in interior half walls of less than 48" in height. Attach Midwall to 54 mil stud with #12 screws through all pre-drilled guide holes. Other studs in wall are typical infill studs.
Midwall™ 48" is used in interior half walls equal to or more than 48" in height. Use one Midwall 48" as a substitute for a stud at the specified spacing, or attach to a 54 mil stud with #12 screws through all pre-drilled guide holes.
Simple Installation:
Install Steel Wall Support Step 1
Midwall Brace Kit Installation
Midwall Installation Procedures
Install Steel Wall Support Step 2
Install Steel Wall Support Step 3
Options:
Available in two lengths, 24" and 48". Midwall™ may be used in place of standard framing members, or in conjunction with them to frame a wall:
  • 2-1/2" wall width x 24" height Rated
  • 2-1/2" wall width x 48" height Rated
  • 3-5/8" wall width x 24" height Rated
  • 3-5/8" wall width x 48" height Rated
  • 6" wall width x 24" height Rated
  • 6" wall width x 48" height Rated